Co se dělo v 2018

Prosinec 2018

Finále letošního cvičícího maratonu bylo na nedávno otevřené klinice Armandi v Praze u Náměstí Mírů. Původní impuls jít se sem podívat byl ten, že sem přestoupila z Axonu naše oblíbená fyzioterapeutka Anička. A opět cvičení nezklamalo, bylo náročné a zároveň plné úsměvu. Po těch 14 dnech Terezka krásné natrénovala oporu v nákroku a krásně s menší dopomocí vstává nahoru. Teď chce stát doslova pořád :)) 

Zároveň jsme se díky známostem kamarádů dostali k odborníkovi ortopedovi z Bulovky, abychom získali druhý názor na Terezčiny kyčle. Tak, jak jsme od našeho původního ortopeda odcházeli nešťastní, odtud jsme odcházeli s úlevou a… neskutečnou frustrací.

Tento pan doktor, řekněme doktor B, oproti našemu původnímu doktorovi A, Terezku důkladně vyšetřil, zkoušel hybnost kyčlí do různých poloh a nakonec kroutil hlavou, že nechápe, jak je možné, že ten rentgen vypadá takto. Podle rentgenu by totiž ty kyčle nebyly schopné udělat takový rozsah pohybu, co dokáží. Navíc Terezku pochválil, že je dobře rozcvičená a nemá ani zkrácené achilovky (což je u této diagnózy časté). Jako vysvětlení nám objasnil, že záleží na poloze nohou při rentgenování a i to, jestli jsou kolena vtočená nebo vytočená dokáže hodně ovlivnit. Odcházeli jsme s tím, že kyčle jsou víceméně v pořádku, na operaci teď rozhodně nemáme chodit, cvičit máme dál podle zajetého režimu (že to očividně funguje) a hlavně, že máme vertikalizovat a chodit s ní, když chce. Takže naprostý opak oproti doktoru A. Naše vysvětlení pro tak odlišné názory dvou ortoprdů je takové, že doktor A stanovil soudy na základě rentgenu, aniž by Terezku prohlédnul nebo viděl nahatou. Doktor B naopak chtěl vidět Terezku jenom v plínce, aby viděl komplet postavení těla od zad až po kotníky a zároveň provedl další vyšetření.

Tím jsme uzavřeli tento rok, na Vánoce si Terezka zaslouženě odpočinula, aby nabrala síly do další sezóny.

Máme neskutečnou radost, že se Terezka tento rok tolik posunula dopředu, začala se sama pohybovat v prostoru hopkáním v sedu, nakračovat si do stoje a opravdu nejradši ze všeho by – zatím stále s naší nutnou dopomocí – pořád chodila.

Děkujeme všem za přízeň a podporu a přejeme vám krásné Vánoce a hlavně zdraví do nového roku.

Listopad 2018

Bylo to náročné, sotva týden pauza a hned nástup na 14denní intenzivku do Therapy Centre. Terezka je však naprosto úžasná a s dostatečným prostorem na poobědový spánek to zvládala bravurně. Zase jsme se posunuli o kus dál, cvičení tiktaků a spol. na doma zintenzivněli, protože současný stav už byl pod její úroveň.

Listopad byl ještě ve znamení velké rány v podobě pravidelné návštěvy u našeho ortopeda. Kontrolní rentgen ukázal, že Terezky kyčle mají tendenci k subluxaci (počátek vypadávání kyčelní hlavice z kyčelní jamky, může dojít až k luxaci – vypadnutí – a to už je hodně bolestivé a špatné). Nebyli jsme z toho nadšeni samozřejmě, ptali jsme se na možnosti a všechny odpovědi pana doktora vedly ke stejnému závěru: čeká nás operace a cca 6 týdnů v sádře od pasu až ke kolenům. Na doporučení jsme omezili vertikalizaci, zaměřili se na cviky podporující posílení těch správných svalů a budeme doufat.

Říjen 2018

Celý měsíc měla Terezka pravidelnou dávku cvičení v Axonu, 4 týdny, 4 hodiny denně. Začínali jsme v 7h30, tzn. vstávání v 6h30. Když cvičení skončilo, Terezka stále vstávala v 6h30 a byla plná energie. Tady je jasně vidět, že cvičení je návykové a potom chybí 🙂 Po obědě měla vždy vydatný spánek, takže jsme během dne nestihli pořádně nic jiného.

Až na jedinou výjimku – objednali jsme Terezce zdravotní autosedačku, jelikož standardní bohužel nevyhovují. Cenu nám napočítali na necelých 100 000 Kč (ano, není tam žádná nula navíc) a teď budeme čekat cca 5 měsíců, na schválení příspěvku od Úřadu práce.

Září 2018

Po cvičení měla Terezka „volno“, což v našem slangu znamená, že doháníme doktory, kontroly a tentokrát se snažíme napravit už trochu spadlé Terezčiny kotníky. Máme objednané propriocepční vložky do bot a zároveň nám v Motole dělají ortézky. Chceme vyzkoušet obojí, jelikož během 3 týdnů jsme na ty nožky dostaly tři různé názory od odborníků:

  1. Néé, nechte ji naboso, tak nejlépe trénuje…
  2. No, není to úplně ideální, ortézky ještě nejsou potřebné, ale vložky už by se hodily…
  3. Jak to, že už dávno na tyhle nohy nemáte ortézy?!?!?

A teď to je rodiče na vás 🙂

V mezičase poletování jsme i nadále poctivě cvičili 3 x týdně po 2 hodinách s naší fyzioterapeutkou a vrátili se do procesu v Therapy Centre na kraniosakrální biodynamiku, ergoterapii, tradiční čínskou medicínu, masáže a samozřejmě neurokineziterapii.

Jako dárek za to, že v Hájku začala hezky šlapat na motomedu jsme jí z peněz z dobročinné zábavy v Bolině pořídili Loped a po několika jízdách už na něm začíná lehce sama šlapat. Je to samošlapací systém, takže Terezka trénuje, i když zrovna sama nešlape…

Novinka tohoto měsíce: Terezka se začala v prostoru bez držení zvedat do vysokého kleku! A baví ji to – pokaždé se na nás podívá a čeká na pochvalu 🙂

Srpen 2018

Dovolená!! V Praze bylo vedro jako…., tak jsme utekli na 2 týdny do Orlických hor do lesa a bylo krásně. Jako úkol jsme si dali projet všechna s kočárem dostupná místa na naučné stezce Princezny Kačenky. Terezka se do Kačenky zamilovala a viděla ji už na hony daleko <3.

Z hor jsme jeli přímo do Šťáhlavic do Centra Hájek na další 14 denní cvičení. V sobotu před odjezdem Terezka vymyslela otočku ze sedu s roztaženými nohami přes šikmý sed do sedu na patách a trénovala zadek nahoru do polohy na čtyřech. První samostatný pohyb!! No a na konci pobytu v Hájku odjíždíme s tím, že Terezka začala pomalu lézt. Techniku musíme vytunit, ale už není statické dítě, kam ji položím – tam ji NEnajdu.

Červenec 2018

Na konci dostala Terezka diplom a medaili za výkony 🙂

Hned na začátku měsíce jsem vyrazily s Terezkou do zahraničí 🙂 – na Slovensko do Piešťan, cvičit na 14 dní do ADELI. Na Terezku nastoupili hned 3 fyzioterapeuti, cvičilo se 6 dní v týdnu na plné obrátky a neděle se dospávala a odpočívala. Trénovali hlavně výdrž a stabilitu ve vysokém kleku a na čtyřech. Výsledky samozřejmě po té námaze byly vidět – na čtyřech se udrží už několik vteřin, sama se zvedá a baví ji to 🙂

Jako na Juráškovi

Hned po Adeli jsme zůstali v Pardubicích na intenzivním hipotýdnu v Apolence. I když byla unavená, jezdila jako princezna 🙂

A na konci měsíce doma jsme nezaháleli a pokračovali v nastaveném režimu 3 x týdně 2 hodiny fyzioterapie doma.

Červen 2018

Delfíni na Ukrajině prvních 14 dní a následné kurýrování nemoci, to je shrnutí tohoto měsíce. Delfíni byli naprosto úžasní, Terezka si s nimi hrála, plavala na nich… Už po třetí terapii byl vidět účinek – v mentální rovině, kdy Terezka začala být více komunikativní a vnímavá. Vedle samotných delfínoterapií měla každý den i masáž a ob den kraniosakrální terapii a bobath cvičení. Doufám, že se za delfíny znovu vrátíme!

Květen 2018

Přišla se na nás podívat i Pavla Saudková z nadace BE Charity, která nám přispěla na cvičení v Axonu. Děkujeme!

Hned na začátku měsíce jsme nastoupili do Axonu na 3 týdny. Terezka měla každý den 4 hodiny – hodinu nahřívání a protahování, druhou hodinu cvičení a posilování primárně na kladkách, třetí hodina v oblečku trénování hlavně vysokého kleku, opory v sedu a lezení a nakonec jako bonus do snoezelenu alias do světýlek. Terezce narostly svaly, zpevnila, začala (konečně) zvedat zadek ze země (při sedu na patách).

Potom jsme měli necelé 2 týdny „oddechu“, než jsme vyrazili na Ukrajinu na delfíny..:

  • 3 x 2 hodiny fyzioterapie doma
  • 2 x fyzioterapie v Centru komplexní péče

Duben 2018

Ergoterapie ve Znojmě a první obrázek, který nám Terezka donesla

Hned na začátku dubna jsme nastoupili na 14 dní do Znojma. Měli jsme se opět krásně a báječně. Díky penězům na transparentním účtu jsme si mohli dovolit Terezce přikoupit půlhodinu cvičení denně. A zase to bylo znát. Tentokrát nejvíc ale na tom, že po návratu Terezka začala povídat – sice jazykem, kterému rozumí snad jenom ona, ale je to vývoj řeči – intonace, další nové hlásky a slabiky… je s ní legrace 🙂

A k tomu:

  • 2 x týdně na 3 hodiny do Therapy Centra
  • 3 x týdně 2 hodiny fyzioterapie doma
  • 2 x fyzioterapie v Centru komplexní péče

Březen 2018

Po týdenním odpočinku s rýmičkou jsme nastoupili na dvoutýdenní intenzivní pobyt do Therapy Centre a k tomu jsme si konečně vyzvedli vertikalizační stojan. Stání Terezku baví a je na ni vidět zase další pokrok.

  • 3 nebo 4 hodiny denně v Therapy Centre, mix neurokineziterapie, tradiční čínské medicíny, akupunktury, masáže, kraniosakrální biodynamiky, logopedie a ergoterapie
  • 4 x 3 hodiny v Therapy Centre mimo pobyt,
  • 8 x fyzioterapie u nás doma,
  • 2 x fyzioterapie v Centru komplexní péče,
  • byli jsme na kontrole kyčlí a dobré!, můžeme cvičit dál.

Únor 2018

Sádra sundána a druhý den se Terezka chovala, jako by sádru ani neměla. Pomalu jsme se dostávali zpět do cvičího režimu a v druhé polovině února jsme na 2 týdny vyrazili do Centra Hájek a poprvé tak vyzkoušeli metodu TheraSuit.

  • 3 x fyzioterapie u nás doma,
  • 2 týdny v Centru Hájek – denně 30 min nahřívání, 2 hodiny intenzivního cvičení, 45 min masáž, 25 min šlapání na motomedu, 20 vířivka nebo 60 min synergická reflexní terapie,
  • 5 x 3 hodiny v Therapy Centre –  neurokineziterapie, ergoterapie, logopedie, kraniosakrální biodynamika, fyzioterapie, tradiční čínská medicína, masáž.

Leden 2018

Měli jsme v plánu vyrazit do Znojma na cvičení, realita byla taková, že si Terezka nešťastnou náhodou nalomila nohu kousek pod kolenem a čekalo nás 5 týdnů v sádře. Překvapivě to zvládala moc dobře, že jsme veškeré zrušené terapie ke konci měsíce alespoň částečně obnovili.

  • poslední 2 týdny terapie v Therapy Centre  (6 hodin týdně) – ergoterapie, logopedie, kraniosakrální biodynamika, tradiční čínská medicína, masáž
  • domluvili jsme se s paní rehabilitační na intenzivní fyzioterapii u nás doma (v mezičase mezi rehabilitačními pobyty), začínáme v únoru.