Co se dělo v 2019

Prosinec 2019

Původní plán byl Lokomat v Axonu. Jenže rýmička byla silnější a lokomat jsme přesunuli na leden. Alespoň si Terezka užila pořádně školky, kde jsme stále maximálně spokojeni. Nezapomenutelná tečka za krásnými vánočními svátky byl pobyt v nemocnici. Terezka chytla nějakou břišní potvoru, bylo jí špatně, de facto nic nejedla ani nepila, až jsme ji dovezli do nemocnice – dostala hned kapačky, strávila tam 4 dny. Po návratu už měla zase dobrou náladu a měla takový apetit, že jsme nestačili zírat, kolik toho je schopná sníst. A to je nejkrásnější pocit – vidět dítě zase jíst po nedobrovolném půstu.

Všem vám přejeme krásný nový rok a děkujeme za vaši podporu, díky které jsme schopni dál fungovat.

Listopad 2019

Moře a delfíny jsme nutně museli zakončit intenzivkou cvičení, tak jsme nastoupili do Armandi Therapy Clinic. Hlavní úkol byl trénovat stabilitu ve stoje, naučit se vstávat a hlavně padat. Výsledek byl takový, že Terezka se zdokonalila v chůzi s oporou, ve stoji získala větší jistotu a technicky zvládá dobře „bác na zadek“. V praxi její padání velice pokulhává, jelikož chce stát, ne být na zemi, takže když padá, tak se brání zuby nehty a ve výsledku se prohne a padá k zemí jako prkno. Je si sama sobě dost nebezpečná, padá totiž přímo na hlavu. Takže cíle jasné, ale pokroky úžasné.

Říjen 2019

Dlouho plánovaný výlet na Ukrajinu za delfínama je tady 🙂 Až na cestu tam, kdy nám uletělo letadlo z Vídně do Oděsy a neplánovaně jsem si udělali zastávku v Kyjevě, bylo všechno v pohodě. Terezka si delfíny maximálně užila. Už tam jsme viděli, jak je zase aktivnější, přítomnější. Největší efekt má být za 2 měsíce, tak uvidíme

Září 2019

Další velký zlom. Terezka nastupuje do školky. Státní školka s asistentem. Zatím jenom na dopoledne. Cíl je zvykat si postupně na kolektiv a odbourávat strach z dětí. Očekávání školky i naše byly velice nízká a proto nás všechny mile překvapilo, že Terezka školku zvládá s dobrou náladou. Velké plus je, že děti jsou úžasné a na Terezku berou velký ohled. Stejně tak paní učitelky i asistentka dělají maximum a i aktivity Terezce přizpůsobují. Nemůžeme být spokojenější!!

Srpen 2019

V plánu byli koníci a ještě jedno cvičení, to jsme zrušili, jelikož jsme museli dát pauzu. Koníky Terezka zvládla moc dobře, ty ji vždy baví. Po tom týdnu ježdění bylo vidět, že se srovnala a když stála s oporou, stála rovně, nenapadala na jednu stranu a měla lepší stabilitu. Prázdniny byly náročné, ale opět prospěšné.

Červenec 2019

Z největších změn už jsme se oklepali a začínáme se sžívat a normálně fungovat. Normálně znamená to, že makáme opět v plné polní. Prvních 14 dní jsme dali intenzivku v Armandi Therapy Clinic s TheraTogs oblečkem, třetí týden jsme zopakovali RedCord cvičení v Pardubicích a potom na konci měsíce zpátky do Armandi na 2 týdny. Původní plán nebyl tak intenzivní a je pravda, že na konci měsíce už byla Terezka dost unavená.

Červen 2019

Z Terezky je velká ségra! Narodila se Adélka, živé zdravé mimino. Aby to zvykání nebylo hned nárazové, chodila Terezka opět 14 dní do Therapy Centre, opět se zaměřením na ergoterapii, když minule jí to tak svědčilo.

Květen 2019

Trochu pauzy po intenzivce znamenalo fyzio 3x týdně a k tomu ergo. K tomu jsme vyzkoušeli jeden týden každý den po dvou hodinách cvičení na RedCordu. Paní fyzioterapeutka, zvyklá na půlhodinové až hodinové cvičení, se musela musela chvíli přemlouvat, aby s Terezkou dala dvouhodinovku denně. A nakonec byla překvapená, že to fakt Terezka zvládala a nebyla unavená.

Duben 2019

Na duben jsme naplánovali intenzivku v Therapy Centre a moc ji tam chválili. Zaměřili jsme se tentokrát na ergoterapii a fungování rukou a zase udělala velký pokrok – uvědomuje si, že i pravá ruka tam je.

Březen 2019

Po menší odpočinku zpátky do zajetého rituálu pravidelné fyzio 3x týdně 2 hodiny a hlavně zpátky do školky. Terezka se z lázní vzpamatovala po 14 dnech (když mohla, vstávala třeba kolem osmé, pak standardně v 6h30).

Někde v hlavě zase něco sepnulo a Terezka posunula i jemnou motoriku o kousek dál – doteď hračky (hlavně míčky a kuželky) primárně zahazovala. Nově dokáže „na povel“ hračku dát do krabice nebo někomu do ruky. Zároveň ji podezříváme z toho, že rozumí a rozliší, když po ni chceme podat kuželku, míček nebo kostičku. Pro nás velká věc, máme z ní radost <3.

Únor 2019

Nástup do Klimkovic! Měli jsme připlacený program Reha Klim, takže jsme k lázeňskému programu měli ještě navíc 2,5 hodiny cvičení. Na začátku nedůvěra od doktorky, že to Terezka nezvládne, na konci uznání, že je dobrá a příště zase stejně.

Terezka po pobytu byla opět neskutečně nabitá a s vybudovanou závislostí na kočárku – každý den chůzi trénovali s kočárkem a to byla pro Terezku nejkrásnější část dne 🙂

Leden 2019

Nový rok, velké změny. Šli jsme s Terezkou na zápis do Speciálně pedagogického centra (SPC). Máme před sebou velkou otázku, jestli dát Terezku do školky a pokud už ano, tak jestli standardní s asistentem nebo do speciální. Jako hlavní problém jsme definovali strach z většího (hlučného) kolektivu primárně dětí.

Proto jsme Terezku přihlásili do soukromé školičky na „zvykačku“, abychom lépe viděli, jak to teoreticky od září s tím kolektivem bude zvládat.

Mezitím

  • pokračujeme v nastaveném režimu 3x týdně 2 hodiny fyzioterapie doma
  • 1x týdně fyzioterapie Ke Karlovu